Podsumowanie ostatnich tygodni fazy B

Prace nad fazą B dobiegają końca! Wszystkie zespoły ciężko pracują, aby zdążyć z terminami. Dzięki temu, szacowany czas zakończenia aktualnej fazy wypada pod koniec marca.

IMG_03311

Część struktury PW-Sata2 wydrukowana w 3D dzięki uprzejmości firmy Rapid Crafting

Aktualne prace idą znakomicie. Część zespołów już ukończyła swoje zadania i jest w trakcie dokumentowania swoich osiągnięć. Niektóre nadal pracują – wynika to niestety z natury zależności jednego zespołu od drugiego. Do aktualnie najważniejszych osiągnięć należą:

  • Opracowanie nowego kształtu trzpienia oraz zawiasów dla paneli słonecznych;
  • W najnowszych testach udało się zwinąć żagiel o powierzchni 4m2 do średnicy 90 mm!
  • Stworzenie prototypu czujnika słonecznego i stanowiska do testowania;
  • Zaprojektowanie układu zasilania oraz komputera pokładowego – wciąż jednak trwają prace nad oprogramowaniem;
  • Udało się zarejestrować częstotliwość fal radiowych za pomocą których nawiążemy kontakt z PW‑Satem2!
  • Powstał nowy projekt struktury satelity – wraz z postępem zmieniają się też wymagania dla struktury. Jest to główny powód, dla którego zespół konfiguracji wciąż zmaga się ze swoimi zadaniami.
  • Powstał również gotowy model termiczny wraz z jego pierwszymi analizami – zagrożenie od strony środowiska kosmicznego wydaje się być niewielkie, jednak nie dla wszystkich możliwych przypadków!
  • Wykonano dodatkowo statystyczną analizę wpływu żagla na czas deorbitacji satelity – jesteśmy dobrej myśli;

W planach są już testy lub dalsze prace nad stworzonymi do tej pory prototypami i projektami, jednak konkretnych prac należy się spodziewać już w fazie C.

Dodatkowo, zespół PW-Sat2 prowadzi również działalność edukacyjno-promocyjną. W ciągu kilku ostatnich miesięcy można było o nas usłyszeć w Radio Czwórka, Radio Kampus czy Radio dla Ciebie lub posłuchać naszych wykładów z technologii kosmicznych w szkołach i na uczelni. Dzięki temu zespół powiększył się dwukrotnie (!) oraz otrzymaliśmy wsparcie wielu prywatnych firm.

Przy okazji, już w najbliższy czwartek będzie można nas spotkać na wydarzeniu WHAT?! Wiedza! Hobby! Ambicja! Talent! organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, na które serdecznie zapraszamy.

Do zobaczenia na zakończeniu fazy B!

About Alan Budzyński

Thermal Engineer at PW-Sat2 project
Bookmark the permalink.

Comments are closed