The first anniversary of launch of the first Polish satellite – the PW-Sat and beginning of the next satellite project at the Warsaw University of Technology

 Sorry, only in Polish at this time.

Pierwszy polski satelita od roku na orbicie

13 lutego 2012 roku na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy polski satelita – PW-Sat. Urządzenie, którego pomysł stworzenia zrodził się w 2004r. wśród studentów Politechniki Warszawskiej, po ponad 7 latach zostało skonstruowane wspólnymi siłami studentów z PW i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK).

PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube – sześcian). Po dotarciu na orbitę i rozłożeniu anten do komunikacji z Ziemią miała rozpocząć się właściwa część misji, czyli rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji – ogona o długości jednego metra.

Zadaniem ogona było zadziałanie niczym „kosmiczny hamulec”, który miał doprowadzić do przyśpieszenia procesu deorbitacji, czyli zejścia z orbity w atmosferę i całkowitego się w niej spalenia. Eksperyment miał być demonstratorem technologii sprowadzania niepotrzebnych obiektów kosmicznych z orbitydo atmosfery ziemskiej. Technologia taka pozwoliłaby na zmniejszenie liczby niebezpiecznych kosmicznych śmieci, których na różnych orbitach z każdym rokiem jest coraz więcej. Dodatkowo na ogonie zostały zamontowane elastyczne panele fotowoltaiczne – PWSat miał przetestować ich zastosowanie w przestrzeni kosmicznej.

Polski zespół wraz z sześcioma innymi z całej Europy zdobył miejsce dla swojego satelity na europejskiej rakiecie VEGA w ramach konkursu zorganizowanego dla studentów przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Po spełnieniu rygorystycznych wymagań i pomyślnym przejściu wszystkich testów specjaliści z ESA dopuścili PW-Sata do lotu na ich nowej rakiecie. Udany start, umieszczenie urządzenia na orbicie Ziemi, rozłożenie anten i odebranie sygnału z satelity było już znaczącym sukcesem, który osiągnęły tylko 3 z 7 studenckich zespołów.

Jednak w pewnym momencie od zespołu z Politechniki Warszawskiej odwróciło się szczęście. Okazało się, że satelita rozładowuje swoje akumulatory znaczniej szybciej niż się spodziewano, a odebranie poleceń z Ziemi uniemożliwia mu prawdopodobnie wada konstrukcyjna modułu komunikacji.

Brak możliwości odebrania komend wysyłanych z Ziemi oznacza, że nie można nakazać PWSatowi otworzenia ogona i rozpoczęcia eksperymentu. Jest to poważny cios dla polskiego zespołu, jednak studenci nie tracą ducha i wciąż próbując wszelkich metod kontaktu z satelitą.

Warto nadmienić, że już w tym momencie PW-Sat wykonał swoją najważniejszą misję – edukacyjną . W pracach wzięło udział ponad 70 młodych inżynierów, dla których często był to pierwszy kontakt z projektem kosmicznym. Część z nich już skończyła studia i pracuje w firmach i instytucjach związanych z przemysłem kosmicznych w Polsce i na świecie.

Kolejny satelita budowany na Politechnice Warszawskiej

Niezależnie od powodzenia prób kontaktu z pierwszym satelitą to nie koniec kosmicznych ambicji studentów PW. Właśnie rozpoczyna się wstępna faza projektu PW-Sat2. Zebrano już duży, międzynarodowy zespół studentów z różnych wydziałów PW i od drugiej połowy lutego pełną parą ruszą prace nad następcą pierwszego polskiego satelity. Harmonogram prac zakłada przejście przez wszystkie fazy projektowania (od fazy wstępnej koncepcji urządzenia po zakończenie naziemnych testów i wyniesienie go w kosmos) w przeciągu najbliższych 2,5 roku.

PW-Sat2, wykorzystując doświadczenie zdobyte przy pierwszym projekcie, będzie również testował technologię do walki z problemem kosmicznych śmieci. Tym razem studenci zbudują dwa razy większego satelitę, który zamiast ogona rozłoży żagiel-spadochron – pozwoli on satelicie wyhamować i spalić się w atmosferze. Zespół planuje także umieszczenie na satelicie innowacyjnego systemu określania jego położenia względem Słońca (tzw. Sun-Sensor). Nad przebiegiem prac opiekę sprawuje prof. Piotr Wolański, autorytet w dziedzinie kosmonautyki w Polsce.

Przy okazji cały projekt po raz kolejny pozwoli grupie polskich studentów zdobyć pierwsze doświadczenie w projektach kosmicznych. Wiedza przekazana członkom zespołu przez naukowców z ESA i CBK pozwoli im po zakończeniu studiów śmiało walczyć z firmami z całej Europy o pieniądze z Europejskiej Agencji Kosmicznej (do której Polska wstąpiła pod koniec 2012roku) i budować nad Wisłą przemysł kosmiczny.

About Dominik Roszkowski

The vicecoordinator of PW-Sat2 project and astronautics hobbyist. In spare time enjoys Kerbal Space Program.
Bookmark the permalink.

Comments are closed