Misja

Ten artykuł opisuje ogólne założenia i historię misji PW-Sata2. Jeśli chcesz zapoznać się z konkretnymi podzespołami lub eksperymentami wybierz odpowiednią pozycję w menu.

W celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji o projekcie zapraszamy do materiałów informacyjnych lub do kontaktu z nami.

Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej jako jej pełnoprawny członek w 2012 roku. Niewątpliwie było bardzo ważnym krokiem dla rozwoju naszego państwa, a szczególnie polskiego sektora kosmicznego. W tym samym roku Polska wstąpiła również do wspólnoty satelitarnej, wysyłając swojego pierwszego satelitę. Co najważniejsze – był to satelita edukacyjny – budowany na uczelni. Dlaczego tak ważne jest, aby budować satelity na uczelni? Do tej pory Polska nie miała żadnych innych ośrodków badawczych, finansowanych przez państwo niż Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Dzięki temu, że Polska dołączyła do ESA, uruchomił się proces rozwijający tę branżę, co z kolei oznacza, że w najbliższej przyszłości w Polsce będzie potrzebna duża grupa wykształconych w tej dziedzinie inżynierów.

Wielu studentów zadaje sobie pytanie: Jak możemy zdobyć doświadczenie zawodowe, nim zaczniemy pracować? Większość pracodawców, którzy oferują miejsca pracy, wymagają co najmniej kilku lat doświadczenia, ale jest to niemożliwe bez odpowiedniego przygotowania na uczelni, np. podczas udziału w projektach studenckich.

To jest punkt, w którym polityka państwa i biznesu spotyka się z edukacją. Aby zgromadzić wystarczającą wiedzę i zasoby ludzkie wymagane jest odpowiednie zainteresowanie projektami edukacyjnymi, które rozpoczęły nową erę eksploracji kosmosu oraz rozwoju biznesu kosmicznego w Polsce. Począwszy od kampanii lotów parabolicznych przez SSETI Express, ESEO, ESMO aż do projektu CubeSata, istniał szeroki wachlarz możliwości, które zostały wykorzystane przez polskich studentów w celu zwiększenia ich wiedzy i doświadczeń w dziedzinie badań przestrzeni kosmicznej – co było w rzeczywistości ich marzeniem.

PW-Sat

PW-Sat,_the_first_polish_student_satellite

Jaki jest najlepszy sposób, aby stać się doświadczonym młodym inżynierem kosmonautyki? Odpowiedź nie jest taka łatwa, ale być może polscy studenci ją znaleźli. Postanowili zrobić wielki krok w przyszłość biorąc udział w projekcie PW-Sata. Wszystko się zaczęło w 2004 roku na Politechnice Warszawskiej, kiedy członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego zdecydowali się zbudować PW-Sata – satelitę typu CubeSat (1U), który później stał się pierwszym polskim satelitą.

Mieliśmy sporo szczęścia, ESA zaproponowała nam szansę na wystrzelenie naszego satelity podczas dziewiczego lotu rakiety Vega. Działo się to w ramach projektu edukacyjnego w Biurze Edukacji ESA. Szansa przerodziła się w prawdziwą misję, która ostatecznie została zrealizowana. Satelita został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w dniu 13 lutego 2012 roku. Główny cel zostało osiągnięty – wystrzelenie pierwszego polskiego satelity i wykształcenie młodych inżynierów w dziedzinie inżynierii kosmicznej.

PW-Sat2

Minął rok po starcie PW-Sata, kiedy studenci Politechniki Warszawskiej zaczęli pracować nad kolejnym projektem satelity – PW-Sat2. Mnóstwo dobrego doświadczenia zebraliśmy w poprzednim projekcie, wciąż mamy studentów, którzy uczestniczyli w projekcie PW-Sata. Po sukcesie PW-Sata zebraliśmy zespół składający się ze studentów z różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej, w tym także zagranicznych studentów. Mając większy zespół oraz korzystając ze wcześniejszych doświadczeń możemy zbudować dwukrotnie większego satelitę, który będzie dwa razy większy i znacznie bardziej zaawansowany w porównaniu do PW-Sata.

Wizualizacja otwarcia żagla i deorbitacji wykonana przez Marcina Świetlika.

Cele

Edukacja

Głównym celem projektu, jak zawsze, jest kształcenie kadry młodych inżynierów. Pomijając możliwość zebrania doświadczenia przy pracy nad zaawansowanym projektem satelitarnym, istnieją również inne możliwości rozwoju, takie jak prace przejściowe, inżynierskie i magisterskie na tematy powiązane z projektem lub aspekty projektowania technicznego. Możliwość budowania i testowania niektórych innowacyjnych rozwiązań studenckich jest wielką zaletą tego rodzaju projektów.

Eksperymenty (żagiel deorbitacyjny, czujnik Słońca, otwierane panele słoneczne)

Zadaniem PW-Sata2 jest przetestowanie dwóch innowacyjnych rozwiązań technologicznych systemu deorbitacji i czujnika słonecznego. Wstępna koncepcja systemu deorbitacji została opracowana już przy pierwszym projekcie PW-Sata w 2004 roku. Tym razem system deorbitacji jest inny niż w poprzedniej wersji lotnej, gdzie wykorzystano strukturę ogona. System deorbitacyjny PW-Sata2 będzie strukturą przypominającą kwadratowy żagiel lub spadochron. Jednym z ważnych wniosków z projektu PW-Sata jest konieczność automatyzacji działania satelity i otwierania struktury deorbitacyjnej. Jeżeli system komunikacji zawiedzie to po miesiącu satelita sam dokończy misję.

Drugi z eksperymentów – czujnik słoneczny był pracą inżynierską jednego ze studentów biorących udział w obecnym projekcie. Projekt prostego czujnika, charakteryzującego się niskim zużyciem energii oraz wysoką dokładnością jest dedykowany dla małych satelitów i projektów studenckich typu CubeSat.

DSC_2205

Otwierane panele słoneczne są kolejną pracą inżynierską pisaną w ramach projektu PW-Sat2 przez członka naszego zespołu. Dodatkowym ładunkiem będzie kamera służąca do nagrania momentu otwarcia żagla. Dzięki naszej kamerze będzie również dostępna transmisja SSTV (Slow-Skanowanie Television).

Wczesne testy otwierania sprężyny, na której będzie oparty żagiel

Wczesne testy otwierania sprężyny, na której będzie oparty żagiel

Zakładany czas trwania projektu wynosi około 3 lata. Oficjalny początek to 4 stycznia 2013. Podczas trwania tego projektu zakładamy wykształcić ponad 30 inżynierów w dziedzinie kosmonautyki, około 10 studentów będzie pisało prace dyplomowe i przechodziło praktyki powiązane z projektowaniem ładunków użytecznych i podsystemów PW-Sata2. Wierzymy, że udział w tym projekcie pomoże studentom wypełni nowe miejsca pracy w polskiej branży kosmicznej.

Część zespołu PW-Sata2 podczas warsztatów na koniec fazy B projektu

Część zespołu PW-Sata2 podczas warsztatów na koniec fazy B projektu