Misja

Rakieta nośna i start

PW-Sat trafi na orbitę wraz z kilkoma innymi CubeSatami na początku 2012 roku, na pokładzie nowej europejskiej rakiety nośnej Vega. Start odbędzie się z centrum kosmicznego ESA nieopodal miasta Kourou w Gujanie Francuskiej (Ameryka Południowa). Będzie to dziewiczy lot tej rakiety. CubeSaty będą ładunkiem dodatkowym – rola głównego pasażera rakiety przypadła włoskiemu, czterystukilogramowemu satelicie LARES (Laser Relativity Satellite). Wystrzelenie satelitów sponsoruje ESA (więcej informacji tutaj).

Vega została zaprojektowana jako tania rakieta nośna dla niewielkich ładunków wysyłanych na niskie orbity okołobiegunowe. Typowym zadaniem dla Vegi będzie wynoszenie satelitów o masie około 1500 kg na wysokość około 700 km. Vega ma masę 137 ton i mierzy 30 metrów wysokości.


Prace nad budową europejskiej rakiety Vega

Separacja satelity od rakiety nośnej

PW-Sat wraz z innymi CubeSatami zostanie umieszczony w specjalnych kontenerach, przytwierdzonych do ostatniego stopnia rakiety nośnej. W nomenklaturze projektu CubeSat kontenery nazywane są Poly-Picosatellite Orbital Deployer (P-POD). P-POD mieści w sobie trzy satelity o wymiarach 10x10x13 cm.

Gdy Vega osiągnie docelową wysokość i odłączy się od niej główny ładunek (LARES), nadejdzie czas, by kolejno oddzieliły się mniejsze satelity. Separacja – w skrócie – polega na otwarciu klapy kontenera, co zwalnia blokadę sprężyny wypychającej i w przestrzeń kosmiczną „wystrzeliwane” są trzy satelity. Ilustruje to poniższa, krótka animacja (tylko z jednym satelitą):


CubeSat uwalniany z kontenera P-POD.

Moment separacji nie będzie w żaden sposób filmowany. Możemy go sobie jednak wyobrazić oglądając oddzielenie innego pikosatelity (PSSC-2) z podobnego kontenera w ładowni wahadłowca Atlantis:

Pikosatelita PSSC-2 wystrzeliwany z kontenera na pokładzie wahadłowca. Animacja w zwolnionym tempie dostępna pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/File:STS-135_Picosat_deployment.gif

Orbita robocza

Ładunek Vegi jest lżejszy, niż będzie to miało miejsce w typowych misjach, więc możliwe jest umieszczenie go na wyższej orbicie (kołowej, 1450 km nad powierzchnią planety), nachylonej pod kątem 71.7 stopni do płaszczyzny równika. Na podobną orbitę trafią i pozostałe satelity Vegi, w tym PW-Sat. Różnica w stosunku do LARESa będzie polegała na wysokości perygeum, które sięgnie zaledwie około 300 km (orbita będzie więc eliptyczna, a nie kołowa). Wysokość perygeum będzie stopniowo malała, aż satelita wejdzie w gęste warstwy atmosfery i ulegnie zniszczeniu. Ponieważ jest mały, żaden z jego elementów nie dotrze do powierzchni Ziemi.

Praca na orbicie

Gdy PW-Sat znajdzie się na orbicie, jego zadaniem będzie w pierwszej kolejności rozłożenie anten komunikacyjnych, co nastąpi pół godziny po oddzieleniu się satelity od rakiety nośnej. W tym momencie PW-Sat będzie w stanie komunikować się z Ziemią i przesyłać informacje telemetryczne – tzn. opisujące stan satelity (np. temperaturę każdej ze ścian, informacje o ilości generowanego prądu elektrycznego). Dodatkowe informacje pojawią się, gdy rozłożony zostanie ogon z eksperymentalnymi fotoogniwami. PW-Sat nie będzie przesyłał żadnych zdjęć – nie jest wyposażony w kamery.

Comments are closed