Satelita

Wizualizacja PW-Sata2. Autor: Marcin Świetlik

Wizualizacja PW-Sata2. Autor: Marcin Świetlik

PW-Sat2, wykorzystując doświadczenie zdobyte przy pierwszym projekcie PW-Sat2, będzie również testował technologię do walki z problemem kosmicznych śmieci. Tym razem zbudujemy dwa razy większego satelitę, który zamiast ogona rozłoży żagiel deorbitacyjny – pozwoli on satelicie wyhamować i spalić się w atmosferze. Na pokładzie PW-Sata2 znajdzie się również SunSensor – system określania jego położenia względem Słońca. Ponadto satelita będzie miał rozkładane panele słoneczne oraz dwie kamery do obserwacji momentu otwarcia żagla.

pwsat2016_co5

Nad przebiegiem prac opiekę sprawuje prof. Piotr Wolański, autorytet w dziedzinie kosmonautyki w Polsce. Koordynatorem projektu jest Inna Uwarowa, doktorant na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Prace wspierają eksperci z sektora kosmicznego oraz byli studenci pracujący w poprzednich projektach Studenckiego Koła Astronautycznego.

Przy okazji cały projekt po raz kolejny pozwoli grupie polskich studentów zdobyć pierwsze i bezcenne doświadczenie w projektach kosmicznych. Wiedza przekazana członkom zespołu przez naukowców z ESA i CBK pozwoli im po zakończeniu studiów śmiało walczyć z firmami z całej Europy o pieniądze z Europejskiej Agencji Kosmicznej (do której Polska wstąpiła pod koniec 2012 roku) i budować nad Wisłą przemysł kosmiczny.

Comments are closed