
Integracja żagla deorbitacyjnego PW-Sat2 w cleanroomie CEZAMAT
Misja podstawowa i rozszerzona
W skład misji podstawowej satelity wchodziły przede wszystkim testy związane z czujnikiem Słońca oraz kamerami na pokładzie satelity. Dzięki stosunkowo dużej liczbie sesji komunikacyjnych oraz wsparciu radioamatorów z całego świata udało się przyspieszyć realizację kilku serii tych eksperymentów. Dane zebrane z czujnika Słońca oraz innych podsystemów były analizowane na bieżąco, jednak na dokładne podsumowanie będziemy musieli poczekać. Pierwotny plan zakładał, że przeprowadzenie podstawowej części misji zakończy się ok. 25. dnia misji. Aktualnie realizowane są już zadania z rozszerzonej części misji, czyli pomiary promieniowania za pomocą czujnika RadFET oraz wykonujemy dodatkowe zdjęcia za pomocą jednej z kamer. Zdjęcia publikowane są na bieżąco w serwisie radio.pw-sat.pl.
Pierwotny plan misji zakładał wykonanie wszystkich zadań przed eksperymentem żagla, tj. w ciągu maksymalnie 40 dni. Obecnie do wykonania pozostał jeszcze jeden – najważniejszy i ostatni eksperyment – rozłożenie żagla deorbitacyjnego.
Decyzja o wcześniejszym otwarciu żagla
Satelita przebywający w przestrzeni kosmicznej narażony jest na szereg zagrożeń – m.in. ze strony zmieniających się temperatur, promieniowania kosmicznego, które niekorzystnie wpływa na systemy elektroniczne. Zrealizowawszy większość zaplanowanych zadań zdecydowaliśmy się na przyśpieszenie eksperymentu otwarcia żagla deorbitacyjnego.
Dokładny termin będzie zależał od wielu czynników – m. in. od układu przelotów nad Polską, stanu satelity oraz aktualnych warunków komunikacji radiowej z satelitą. Bierzemy pod uwagę ostatni tydzień 2018 roku oraz pierwszy tydzień stycznia 2019 roku. Więcej informacji już niebawem na naszej stronie, profilu na Facebooku oraz Twitterze!