COMM Team to zespół zajmujący się przygotowaniem satelity do możliwości wysyłania i odbierania sygnałów ze stacji naziemnej.

Moduł komunikacji

Antena stacji naziemnej na gmachu wydziału EiTI

Anteny stacji naziemnej na gmachu wydziału EiTI

Moduł komunikacji jest zaraz po układzie zasilania oraz komputerze pokładowym najistotniejszym elementem każdego satelity. Dzięki niemu możliwa jest bieżąca obserwacja stanu poszczególnych podzespołów poprzez analizę wysyłanej przez niego telemetrii.

Nasz moduł jest podzespołem gotowym, wykonanym przez firmę ISIS. Downlink, czyli częstotliwość, na której będziemy mogli nasłuchiwać PW-Sata2 to 435,275 MHz. Ramka telemetrii będzie miała format AX.25 (scrambler, modulacja BPSK). Domyślnie będziemy nadawać 1200 bps, z możliwością przełączenia na życzenie na max. 9600 bps. Do odbioru wykorzystujemy FUNcube Dongle Pro+ SDR + GNURadio.

Satelita będzie nadawał beacona z telemetrią co 60 sekund. Payload każdej ramki będzie zawierał kompletną telemetrię – 1831 bitów (229 bajtów) danych – temperatury, napięcia akumulatora, paneli fotowoltaicznych, stan komputera pokładowego, systemu orientacji satelity w przestrzeni i wiele innych niezbędnych danych upakowanych co do bita.

PW-Sat2 wyposażony jest również w moduł antenowy składający się z dwóch dipoli półfalowych, które zostaną otworzone tuż po wprowadzeniu naszego satelity na orbitę. Spodziewany poziom odbieranego sygnału na ziemi wynosi ok. -120dBm. Do obsługi PW-Sat2 z Ziemi będziemy wykorzystywać stację radiową zlokalizowaną na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Wyposażona jest ona w transceiver ICOM IC-910H oraz dwie anteny typu cross Yaga na pasma 145 i 430MHz.

Aplikacja dla radioamatorów

Udostępnimy aplikację dla radioamatorów zbudowaną przez współpracująca z nami firmę SoftwareMill. Umożliwi ona tłumaczenie ramki na dane na temat stanu satelity oraz pozwoli porównać z naszymi oficjalnymi odczytami. Każdy radioamator będzie miał możliwość uploadować odebrane przez siebie ramki. Planujemy rozesłanie kart QSL zaangażowanym radioamatorom 🙂

Komentarze są zablokowane