page-header

Komunikacja

PW-Sat2 komunikuje się ze stacją naziemną w pasmach amatorskich 2m i 70cm. Zadaniem zespołu w stacji naziemnej będzie planowanie sesji komunikacji, wysyłanie telekomend do satelity oraz odbieranie i analizowanie danych odebranych przez zespół PW-Sat2 oraz radioamatorów. Społeczność radioamatorów będzie bardzo ważnym elementem segmentu naziemnego PW-Sat2. Dzięki takiej współpracy możliwe będzie zebranie zdecydowanie większej ilości danych.

Integracja PW-Sat2 - anteny podczas testów

Integracja PW-Sat2 – anteny podczas testów

Aplikacja dla radioamatorów

Odbiór i dekodowanie sygnałów z satelity PW-Sat2 będą możliwe za pomocą przygotowanej aplikacji desktopowej.

Okna aplikacji desktopowej PW-Sat2.

Następnie dane z aplikacji desktopowej będą przesyłane do systemu webowego radio.pw-sat.pl stworzonego przez współpracującą z nami firmą SoftwareMill.

FP Instruments

Aplikacja webowa tłumaczy odebrane ramki na użyteczne dane na temat stanu satelity oraz pozwoli porównać uzyskane w ten sposób dane z naszymi odczytami.

Więcej informacji można uzyskać na stronach dedykowanych radioamatorom („HAM Radio”) – radio.pw-sat.pl oraz naszym Wiki.

Webowy interfejs aplikacji SoftwareMill dla radioamatorów

Webowy interfejs aplikacji SoftwareMill dla radioamatorów

Integracja naszej aplikacji z popularnymi odbiornikami SDR uprości cały tor odbiorczy w radioamatorskich stacjach naziemnych. Każdy radioamator będzie mógł uploadować odebrane przez siebie ramki. Webowy interfejs aplikacji będzie w stanie wizualizować aktualny i historyczny stan satelity z danych odebranych przez zespół PW-Sat2 oraz radioamatorów. Planujemy rozesłanie kart QSL zaangażowanym radioamatorom, a najbardziej aktywni mogą spodziewać się drobnych upominków – koniecznie zobacz przygotowane konkursy!

Stacja naziemna PW-Sat2

Główna stacja naziemna PW-Sat2 znajduje się w Gmachu Głównym Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Na dachu Gmachu Głównego znajduje się maszt wyposażony w rotor, który umożliwia śledzenie PW-Sat2 na orbicie.

Wydział EiTI PW - maszt stacji naziemnej PW-Sat2

Wydział EiTI PW – maszt stacji naziemnej PW-Sat2

Stacja naziemna wyposażona jest w transceiver ICOM IC-910 (do komunikacji w górę) oraz SDR (do odbierania danych od PW-Sat2) FUNCube Dongle Pro+ oraz dwie anteny typu cross Yagi na pasma 2m i 70cm. Obsługa stacji naziemnej może odbywać się zdalnie, jednak ze względów bezpieczeństwa w stacji naziemnej zawsze będzie co najmniej jeden operator z odpowiednimi uprawnieniami.

Zapasowa stacja naziemna znajduje się w Gliwicach na dachu budynku firmy Future Processing. Dzięki tej stacji awaria, niespodziewane zakłócenia, czy nagła zmiana pogody nie będą wpływały na misję PW-Sat2.

background

Moduł komunikacji

Moduł komunikacji, zaraz po układzie zasilania oraz komputerze pokładowym, jest najistotniejszym elementem każdego satelity. Jego głównym zadaniem jest przesyłanie danych telemetrycznych i wyników eksperymentów na Ziemię oraz odbieranie telekomend. Telekomendy umożliwiają sterowanie zachowaniem satelity zgodnie z planem stworzonym przez zespół w stacji naziemnej.

Moduł komunikacji PW-Sat2 podczas testów w CBK PAN

Moduł komunikacji PW-Sat2 podczas testów w CBK PAN

Korzystamy z gotowego rozwiązania oferowanego przez firmę Innovative Solutions In Space B.V. Downlink, czyli częstotliwość, na której będziemy mogli nasłuchiwać PW-Sata2, to 435,275 MHz. Ramka telemetrii będzie miała format AX.25 (scrambler G3RUH, modulacja BPSK). Domyślnie będziemy nadawać z prędkością 1200 bps, z możliwością przełączenia na 9600 bps. Do odbioru wykorzystujemy FUNCube Dongle Pro+ oraz aplikację desktopową, która będzie uploadowała dane na nasz serwer.

Satelita będzie nadawał beacony z telemetrią co 60 sekund. Payload każdej ramki będzie zawierał kompletną telemetrię – temperatury, napięcia akumulatora, paneli słonecznych, stan komputera pokładowego, systemu orientacji satelity w przestrzeni i wiele innych.

PW-Sat2 wyposażony jest również w moduł antenowy składający się z dwóch dipoli, które zostaną otwarte 40 minut po odłączeniu od wyrzutnika typu QuadPack.

Testy komunikacji

Cały tor radiowy oraz logikę komunikacji przetestowaliśmy podczas symulowanych misji. Podczas takich symulacji satelita znajdował się na stole w formie złożenia płaskiego (Flatsat). Uwzględnialiśmy czasy trwania sesji komunikacji i odstępy pomiędzy nimi. To pozwoliło zweryfikować działanie całego systemu w formie testów end-to-end z uwzględnieniem stacji naziemnej.

Symulacja misji w CBK PAN na Flatsacie PW-Sat2 z komunikacją radiową - CBK PAN

Symulacja misji w CBK PAN na Flatsacie PW-Sat2 z komunikacją radiową