Kilka dni temu pierwsza część drużyny odpowiedzialnej za testy żagla deorbitacyjnego PW-Sata2 dojechała do Bremy, by rozpocząć przygotowania do kampanii zrzutów testowych. W ciągu najbliższych dni przeprowadzimy serię testów wewnątrz specjalnej komory u podstawy Drop Tower. W połowie roku informowaliśmy, że udało nam się zakwalifikować do programu Biura ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej „Drop Tower Experiment Series” (DropTES).

Do testów przygotowywaliśmy się kilkanaście tygodni. Niezbędne było zbudowanie odpowiedniego modułu testowego i zaprojektowanie układu elektronicznego sterującego naszym eksperymentem. Swoim wsparciem obdarzyli nas programiści SoftwareMill, którzy zbudowali prototyp modułu wykrywającego spadek swobodny.

Członkowie PW-Sata2 w Bremen znajdują też czas na zwiedzanie

Członkowie PW-Sata2 w Bremen znajdują też czas na zwiedzanie

Będąc już w Bremie, poświęciliśmy kilka dni na ostatnie przygotowania do eksperymentu. W tym czasie przeprowadziliśmy kilka próbnych zrzutów z różnych wysokości z zamkniętym żaglem oraz bez obniżania ciśnienia w pomieszczeniu. Jak dotąd wszystkie prace zakończyły się pomyślnie i nie możemy się doczekać docelowych testów, podczas których specjalnie przygotowany moduł z żaglem będzie upuszczany z wysokości ok. 13 m w warunkach zbliżonych do próżni. Ciśnienie panujące w komorze podczas testów będzie odpowiadać ciśnieniu atmosferycznemu na wysokości ok. 60 km (czyli do kosmosu bliżej niż dalej 😉 ). W ciągu mniej niż sekundy zwinięty do średnicy 80 mm żagiel wysunie się na odległość kilkunastu centymetrów i otworzy do pełnej formy, czyli kwadratu o boku 2 m.

Więcej szczegółów oraz ciekawych materiałów z testów pojawi się na naszej stronie już wkrótce. Trzymajcie kciuki!

Kampania DropTES organizowana jest przez Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) we współpracy z Centrum ZARM oraz Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR).