page-header

Kamery

Na pokładzie PW-Sat2 znajdują się dwie kamery, które pozwolą zarejestrować proces otwierania żagla deorbitacyjnego. Dzięki temu będzie możliwe zweryfikowanie czy żagiel otworzył się poprawnie. Oprócz obserwacji żagla PW-Sat2 wykona również kilka zdjęć Ziemi.

Zintegrowana struktura dodatkowa, do której zamontowane są kamery PW-Sata2

Zintegrowana struktura dodatkowa, do której zamontowane są kamery PW-Sata2

Wykorzystaliśmy dwie kamery płytkowe uCAM-II od 4D Systems. Mają one małe wymiary, małą masę oraz posiadają nieskomplikowany układ optyczny. Takie kamery używają matrycy CMOS VGA (640×480) umieszczonej bezpośrednio na płytce PCB.

Układ optyczny to standardowe rozwiązania szeroko dostępne na rynku. Kamery wyposażone są w obiektywy z polami widzenia 116° oraz 76°. Każda z kamer obserwować będzie inny jego fragment żagla deorbitacyjnego.

PW-Sat2 podczas integracji z widocznymi obiektywami dwóch kamer

PW-Sat2 podczas integracji z widocznymi obiektywami dwóch kamer

Zdjęcia zapisane zostaną do pamięci pokładowej Flash o wielkości 16MB. Następnie zdjęcia będą przesyłane na Ziemię podczas najbliższej sesji komunikacyjnej. Dane dotyczące obrazu są znacznie większe od np. danych telemetrycznych, więc chcąc przesyłać na Ziemię zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, należy zadbać o dłuższe okno komunikacyjne z dobrymi warunkami transmisji lub rozłożyć przesyłanie obrazów na kilka sesji łączności.Zdjęcie wykonane za pomocą pokładowej kamery PW-Sat2

Zdjęcie wykonane za pomocą pokładowej kamery PW-Sat2