Platforma z ładunkiem użytecznym (czyt.: satelitami) pierwszej misji rakiety Vega. W najbliższych tygodniach platforma ta zostanie połączona z rakietą. Potem pozostanie już tylko droga na orbitę… Fot. ESA, CSG, Arianespace, Optique Video du CSG, J.M. Guillon

PW-Sat i inne CubeSaty są co raz bliżej startu! Europejska Agencja Kosmiczna właśnie poinformowała o zakończeniu kolejnego, ważnego etapu przygotowań: wszystkie satelity pierwszej misji rakiety Vega zostały już zintegrowane z platformą, która na początku przyszłego roku zostanie połączona z ostatnim stopniem rakiety nośnej.

W centralnym miejscu platformy znajduje się kolisty LARES, główny ładunek rakiety. Za nim (nie widoczny na powyższym zdjęciu) jest nieco mniejszy, ALMASat-1. CubeSaty – w sumie siedem, każdy o rozmiarze 10x10x10 cm – znajdują się w trzech kontenerach P-POD. Dwa z nich widzimy po prawej stronie, jeden po lewej. Tak jest – to te srebrne podłużne skrzynki!

Odliczanie do startu trwa. Ten jest przewidziany na koniec stycznia, początek lutego. Okno startowe – tj. czas, kiedy rakieta musi opuścić Ziemię – otwiera się 26 stycznia, zamyka w pierwszym tygodniu lutego.

Więcej o pracach nad rakietą (po angielsku): http://www.esa.int/esaCP/SEMS0T7XZVG_index_0.html