W 2018 roku, niedługo po starcie PW-Sat2, rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym projektem. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, ale mamy nadzieję, że podołamy zadaniu i dorównamy naszym poprzednikom. Obecnie nad PW-Sat3 działa zespół ponad 20 studentów, a wystrzelenie satelity planowane jest na 2023 rok.

Misja

Obecnie plan misji zakłada przetestowanie 4 podsystemów przygotowanych przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego:

  1. Napęd typu cold-gas – Wynoszenie kolejnych konstelacji satelitów powoduje na rynku Cubesatów wzrost zapotrzebowania na systemy napędowe. Podążając za tym trendem, nasz zespół we współpracy z pracownikami MEIL PW zaprojektował silnik typu cold-gas. Materiałem pędnym jest butan, a urządzenie jest wyposażone w dodatkową komorą grzewczą oraz membraną do separacji faz w zbiorniku.  Podczas misji, urządzenie wykona manewry korekcji orbity, a na końcu manewr deorbitacji.
  2. System ADCS (Attitude Determination and Control System) – Trudno efektywnie przetestować i wykorzystać napęd bez dobrego systemu kontroli orientacji satelity.  Rozwijamy algorytmy pointingu oraz środowisko do symulacji i testów SIL/HIL w oparciu o komponenty COTS. Jako dodatkowy eksperyment rozważamy przetestowanie sensorów horyzontu bazujących na matrycach promieniowania podczerwonego.
  3. Kamera, przy pomocy której satelita wykona zdjęcia naszej planety. Mamy nadzieję, że przesłane na Ziemię zainspirują kolejnych do działań związanych z inżynierią oraz eksploracją kosmosu.
  4. System komunikacji – Tak jak PW-Sat2, chcemy żeby nasz satelita stanowił konkretny wkład w rozwój społeczności radioamatorów na całym świecie. Planujemy publicznie udostępnić transponder i/lub możliwość pobierania dodatkowych danych.

Cele i osiągnięcia

Wierzymy, że projekt satelity PW-Sat3 oraz przeprowadzenie zaplanowanych eksperymentów wniosą do polskiego sektora kosmicznego zarówno wartość inżynierską, jak i edukacyjną. Będzie to pierwszym polski satelita z zaprojektowanym od podstaw własnym napędem. PW-Sat3 cieszy się zainteresowaniem na wielu znaczących wydarzeniach, w tym m.in. na międzynarodowym kongresie astronautycznym i IEEE Aerospace Conference w Montanie. Odbyliśmy 3 szkolenia w Europejskiej Agencji Kosmicznej, ponadto prezentowaliśmy swoje osiągnięcia na konferencjach, np. na 3rd SSEA w Leicester. W ramach projektu powstało również wiele prac przejściowych, prace dyplomowe inżynierskie i magisterskie. Członkowie uczestniczą również w stażach firm związanych z sektorem kosmicznym.

Propulsion visualisation

Krzysztof Karaś jest autorem projektu logo. Zachęcamy do korzystania z materiałów w dziale Do pobrania oraz fotografii w serwisie Flickr.

Media zapraszamy do kontaktu pod adresem kontakt@pw-sat.pl.