Wakacje w pełni, jednak w projekcie dzieje się dużo dobrego – przeprowadzane są kolejne testy, zamawiane nowe części, a codziennie powstają nowe linijki kodu oprogramowania. W kwietniu zakończyliśmy przygotowywanie dokumentacji podsumowującej fazę A budowy satelity – oznacza to, że mamy już zdefiniowane wszystkie założenia misji oraz przygotowany projekt koncepcyjny, a nawet prototypy niektórych podzespołów. Dziesięcioczęściowy dokument Preliminary Requirements Review możecie znaleźć w dziale Dokumentacja – przygotowany po polsku i po angielsku. Wnikliwych czytelników, którzy dopatrzą się jakichś nieścisłości lub błędów prosimy o kontakt. Więcej aktualności na temat projektu w dalszej części wpisu.

DSC_2855

Pod koniec czerwca na przykład skupiliśmy się na przetestowaniu Czujnika Słońca i dzięki uprzejmości firmy LTT mogliśmy wykorzystać bardzo mocny reflektor do zbadania właściwości Czujnika. Prace przebiegły pomyślnie i pozwoliły zweryfikować poprawność zastosowanych ogniw i algorytmów. Jeśli tylko czas pozwoli, to niedługo na stronie umieścimy krótkie filmowe podsumowanie tych testów.

Ważne prace zostały również przeprowadzone w przypadku najważniejszego elementu PW-Sata2, czyli samego żagla. Oprócz licznych testów na Ziemi, umieściliśmy prototyp żagla deorbitacyjnego pod gondolą balonu stratosferycznego Sekcji Balonowej SKA – Strzyboga, który 3 lipca wzbił się ku niebu. Rozłożony na wysokości kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów żagiel posłużył do zbierania mikrometeorytów w ramach eksperymentu PARTICULA 3.

Prototyp żagla jako element eksperymentu Particula 3

Prototyp żagla jako element eksperymentu Particula 3

Wanna-be-presskit

Wizualizacja wydrukowanego dokumentu

Dużo dzieje się także w przypadku różnego rodzaju oprogramowania. Kod niestety nie pisze i nie debuguje się sam, jednak nie poddajemy się nawet w wakacje. Oprócz komputera pokładowego w wysokim stopniu zaawansowania są algorytmy systemu stabilizacji czy układ zasilania.

Przez ostatnie miesiące współpracujemy również z fantastycznym nastolatkiem – Dimą Romanovem, dzięki któremu możemy pochwalić się bardzo ładnymi i profesjonalnymi wizualizacjami naszego satelity. Możecie je znaleźć w dziale Dla Mediów, a także w różnych miejscach, gdzie jest o nas mowa. Pracujemy także nad wydaniem materiałów informacyjnych na temat PW-Sata2 w bardziej przejrzystej i eleganckiej formie. Projekt mamy już praktycznie gotowy – czekamy tylko na możliwość wydrukowania, jednak potrzebujemy na to odpowiednich środków finansowych.

Udało się także stworzyć hasło nt. PW-Sata2 na polskiej Wikipedii. Zapraszamy do zapoznania się i być może uzupełnienia niektórych informacji na podstawie naszej dokumentacji 🙂