Bardzo miło jest nam poinformować, iż uzyskaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 180 tys. euro od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na opłacenie kosztów wysłania PW-Sata2 w kosmos. Dofinansowanie zostanie przekazane w formie zwiększonej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej, która opłacana jest przez Ministerstwo Rozwoju. Pieniądze na dofinansowanie pochodzą z budżetu współpracy naukowej z zagranicą oraz części przeznaczonej na opłacanie składek na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowych. Najprawdopodobniej już niebawem będziemy mogli korzystać z przyznanych nam środków. Nie wiemy niestety, czy kwota ta wystarczy na dokończenie budowy i kampanię testową satelity.

Część zespołu PW-Sat2 podczas warsztatów z firmą Piasecka&Żylewicz 9 stycznia 2016

Część zespołu PW-Sat2 podczas warsztatów z firmą Piasecka&Żylewicz 9 stycznia 2016

Koszty związane z wysłaniem CubeSata, czyli miniaturowego satelity, jakim jest PW-Sat2 wahają się w granicach 140÷200 tys. euro, w głównej mierze zależą one od pakietu oferowanego przez danego usługodawcę. Wciąż trwają pracę nad wyborem usługodawcy, a co za tym idzie miejsca skąd zostanie wysłany PW-Sat2. Kraje, które oferują taką możliwość to między innymi USA, Francja, Rosja, Ukraina, Chiny, Japonia, Holandia, Włochy czy Brazylia. Jednakże na dzień dzisiejszy trudno jest oszacować finalny koszt wysłania satelity, ponieważ ceny takiej usługi w następnym roku mogą się znacznie różnić od teraźniejszych, co jest związane z dużymi zawirowaniami na rynku rakiet. Oprócz pieniędzy na start satelity potrzebujemy również dofinansowania na dalsze etapy budowy oraz przeprowadzenie niezbędnych testów. Dlatego też, mimo iż otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od MNiSW to wciąż nie mamy pewności, czy otrzymana kwota wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z projektem. Cały czas prowadzone są prace nad poszukiwaniem potencjalnych partnerów, którzy chcieliby wesprzeć niezwykłą inicjatywę jaką niezaprzeczalnie jest PW-Sat2.

Już niebawem na naszej stronie pojawią się informacje dotyczące aktualnych prac prowadzonych nad budową satelity dlatego zapraszamy do śledzenia naszej strony. W ostatnich tygodniach dotarły do nas ważne komponenty, które będziemy niedługo testować. Mamy również nadzieję, iż niedługo podamy konkretną datę wystrzelenia satelity, jak na razie nasze szacunki i rozmowy z operatorami pokazują, że PW-Sat2 znajdzie się na orbicie najprawdopodobniej w pierwszym lub drugim kwartale 2017 roku.

Przy tej okazji chcielibyśmy bardzo podziękować Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wszystkim wspaniałym osobom, które po drodze przyczyniły się do wsparcia naszego projektu. Dzięki temu praca ponad 30 osób zyskała wreszcie ostateczny termin, przed którym satelita musi zostać zbudowany i przetestowany.