Prototyp żagla deorbitacyjnego wraz z modelem satelity PW-Sat2

Prototyp żagla deorbitacyjnego wraz z modelem satelity PW-Sat2

Z radością informujemy o kolejnym sukcesie drużyny PW-Sat2 – zostaliśmy finalistami międzynarodowego konkursu Deorbit Device Competition. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 20 października 2016 podczas konferencji UNISEC-Global w Bułgarii, na którą się wybieramy.

Deorbit Device Competition (DDC) to międzynarodowy konkurs, w którym studenckie projekty satelitarne walczą o tytuł najlepszego urządzenia deorbitacyjnego na świecie.

W pierwszym etapie konkursu należało przygotować opis projektowanego urządzenia, zawierający m.in. analizy skuteczności, projekt mechaniczny i przedstawienie niezawodności systemu. Zasiadający w jury zespół ekspertów z całego świata analizował nadesłane abstrakty i wyłonił 10 finalistów, którzy będą walczyć o wygraną w konkursie – wśród nich jest pomysł żagla deorbitacyjnego dla satelity PW‑Sat2! Nasz projekt został uznany za bardzo dobre rozwiązanie techniczne, o dużej efektywności i poparte bardzo dobrymi analizami.

Niedawno zakończyliśmy przygotowania się do kolejnego etapu konkursu, w którym przedstawiamy szczegółowo cały projekt żagla. Na potrzeby konkursu wykonaliśmy również dodatkowe analizy skuteczności żagla dla różnych parametrów orbit i mas satelitów (tzn. jak zmienia się czas deorbitacji w zależności od tego na jakim satelicie oraz na jakiej orbicie umieszczony będzie nasz żagiel). Nasz artykuł został już przesłany do publikacji, a my przygotowujemy się do wyjazdu do Bułgarii, gdzie zostaną ogłoszone ostateczne wyniki konkursu.

Finaliści konkursu DDC spotkają się 21 października w miejscowości Kamchia w Bułgarii na konferencji „The Fourth UNISEC-Global Meeting”. PW-Sata2 reprezentować będzie 6 osób, w tym koordynator Inna Uwarowa oraz członkowie zespołów (elektronicy, mechanicy). Trzymajcie kciuki!